Frissítés 11.17- Állás a ötödik forduló után:

Válogatottjaink elérkeztek az Európa-Bajnokság félidejéhez, fordulatos és izgalmakban gazdag mérkőzések után.

Férfiak 4.forduló:

Bo. 29

Iceland

Rtg 12

Hungary

Rtg 1½:2½
11.1 GM
 Gretarsson, Hjorvar Steinn
2518 GM
 Erdos, Viktor
 2557    ½ – ½
11.2 GM
 Stefansson, Hannes
2518 GM
 Banusz, Tamas
 2609     0 – 1
11.3 GM
 Stefansson, Vignir Vatnar
2483 GM
 Kozak, Adam
 2578   ½ – ½
11.4 GM
 Kjartansson, Gudmundur
2449 GM
 Balog, Imre
 2617   ½ – ½

 

Erdős Viktor sötéttel hamar nyilvánvalóvá tette, hogy győzelemre tör, és az ultra-agresszív hibrid Ragozin „védelmet” alkalmazta, amely nagy divatnak örvend napjainkban. Az izlandiak éltáblása láthatóan ismerte a változat bonyodalmait, és sorra húzta a „kottákat”.  A 15. lépés környékén nagyon érdekes pozíció alakult ki, Viktor gyalogelőnyt harcolt ki, térelőnye és futópárja is lett, ami más körülmények között nyert állást eredményezett volna, viszont világos sokkal fejlettebb volt, tisztjei harmonikusan álltak, és Erdős nagymester királyára is veszély leselkedett. A bonyolult állásban végül Gretarsson lavírozott jobban, és kezdeményezésének hatására sötétnek gyalogot kellett áldoznia. A vihar elcsitulása után kialakult ellenkező színű futós-bástyás végjátékban világos technikailag nyert állást ért el, azonban Viktor újra megcsillogtatta szívósságát és ötletességét, ellentámadásba lendült királyával, sikerült szabadgyalogot képeznie és megzavarnia világost, kiharcolva a bravúros döntetlent!

Bánusz Tamás volt a nap nyerőembere! Ellenfele az izlandi sakk egyik legendája, a tizenháromszoros izlandi bajnok Stefansson Hannes volt. A Katalánban, ami Tamás specialitása, 13.h4!? lépésével aránylag ismeretlen vizekre terelte ellenfelét, majd sorozatos cserék után egy kicsit kellemes végjáték alakult ki sötét gyenge c-gyalogja miatt. Finom manőverezéssel sikerült is gyalog előnyt szereznie Bánusz nagymesternek, a kialakult bástyavégjátékban a b-szabadgyalog miatt reménykedhettünk, hogy sikerül „lemasszírozni” a teljes pontot. Habár az állás elméletileg tartható lett volna, sötét egyetlen elhamarkodott lépésével végzetes hibát vétett, 41…g4? lépésével egyrészt támaszpontot adott a világos bástyának f4-en, másrészt kulcsfontosságú tempóhoz juttatta világost. Tamás a hibát mesteri módon, hibátlan technikával használta ki, és húzta be a teljes egységet!

Kozák Ádám a Nimzó-Indiai védelem mellé tette le voksát, bonyolult és éles változat bontakozott ki a 4.Vc2-es variból. A futópár leadását lehet megbánta Ádám, mert világos kicsit kényelmesebben jött ki a nyitásból, viszont az állás zárt jellege miatt voltak esélyek. Ellenkező oldali sáncolásával Kjartansson jelezte, hogy királyszárnyi támadásra készül, ami ellen Ádámnak meg kellett tenni a szükséges óvintézkedéseket, de világos kezdeményezése veszélyessé érett. Szerencsére egy pontatlanságot kihasználva Ádám le tudta szerelni a támadást, sorozatos cserék után csupán meggyengült királyállása maradt az egyetlen veszélyforrás. Pontos lépésekkel sikerült leszerelni a maradék kezdeményezést, és az összetolt állás után békekötés történt. Szép mentés volt!

Balog Imre a London rendszernek szavazott ezúton bizalmat, amiben kis előnyt tudott kiépíteni a középjátékra, harmonikus tisztjátékának köszönhetően. Sikerült a futópárt is megszereznie, állása biztatónak tűnt, kis manőverezés után sötét gyalog hátrányos végjátékra egyszerűsített, ahol Imrének továbbra is megvoltak a gyakorlati sanszai. Egy apróbb pontatlanság után azonban sötét aktivizálódni tudott, és kiegyenlített anyagi hátránya ellenére. A bástyavégjátékra nem maradt valódi esély a győzelemre, sötét pontosan védekezett a szabadgyaloggal szemben, és meg kellett elégednünk a fél ponttal.

Férfiak 5.forduló:

Bo. 12

Hungary

Rtg 15

Israel

Rtg 2½:1½
8.1 GM
 Gledura, Benjamin
 2633 GM
 Rodshtein, Maxim
 2582    1 – 0
8.2 GM
Banusz, Tamas
 2609 GM
 Nabaty, Tamir
 2632   ½ – ½
8.3 GM
 Kozak, Adam
 2578 GM
 Smirin, Ilia
 2578   ½ – ½
8.4 GM
 Balog, Imre
 2617 GM
 Postny, Evgeny
 2577   ½ – ½

 

Gledura nagymester a legfontosabb pillanatban szállította első győzelmét! Ellenfele Rodshtein korosztályos világbajnok, erős és stabil játékos volt. Benji a Nimzo-Indiai védelemben az e3-as fővarin belül a Hge2-es felépítést alkalmazta, a kialakult állásban sötét leadta a futópárt, hogy erős centrumgyalogokat hozhasson létre. A harc a centrum ellen végül leegyszerűsítésekhez vezetett, ahol Benjinek erős d4 futója lett, ellenfelének viszont fenyegető e4 huszárja. Vezérevezősünk jobban manőverezett az időzavar árnyékában, be tudott törni vezérével, és a hetedik soron fenyegetéseket tudott generálni. Az izgalmas állásban végül sikerült gyalog előnyös bástyavégjátékra egyszerűsítenie, ahol sötétnek több pillanatban lett volna döntetlen-esélye, amiket elmulasztott, így világos b és h gyalogja végül eldöntötte a küzdelmet! Fontos győzelem volt!

Bánusz Tamás sötéttel újra bizalmat szavazott az eddig megingathatatlan szlávjának Nabaty ellen. Jól ismert ösvényeken haladt a parti, Tamás pontosan játszott és jól kezelte ellenfele kissé túl kreatív megközelítését, ezáltal egy jól időzített robbantással halovány előnyre is sikerült szert tennie. Világos gyors leegyszerűsítésbe menekült, a létrejövő végjátékban első szemre sötétnek adódtak volna lehetőségei különböző aláaknázási manőverekkel, de világos stabilizálni tudta gyalogláncát, és Tamás jól mérte fel, hogy gyalogáldozattal minden veszélyt kiölhet az állásból, ezért kiváló praktikus döntést hozott. Világos röviden még próbálkozott, de a döntetlen betonbiztos volt.

Kozák Ádám az izraeli sakk egyik legendájával, Smirinnel került össze, aki szokatlan fegyvert választott Ádám ellen. A királyindiai védelemben egy ritkább mellékváltozatra terelte a küzdelmet, célja egy zárt állás lehetett, ahol bízhatott nagyobb tapasztalatában. Kozák nagymester remekül reagált, és a sötét mezejű futók cseréje után az állás megtévesztően hasonlított a Kan-Szicíliai változatra, amelynek az izraeli az egyik legnagyobb specialistája. Világosnak a 20.lépés környékén adódhattak volna komoly esélyei, ha megfelelően vonul fel sötét d6 gyalogja ellen, Ádám inkább a d-vonal megszállásában bízott. Állása ezután is kecsegtető maradt, több lehetőség is adott volt a támadás fokozására, de nem sikerült megtalálni a legcélravezetőbb folytatást, ami után Smirin stabilizálódni tudott, és a kezdeményezés elolvadt. A vezércserék után a bástyavégjáték kiegyensúlyozott állást hozott, ahol sötét gyalogelőnyét a világos tornyok aktivitása neutralizálta, így a pontosztozkodás elkerülhetetlen volt.

Balog Imre sötéttel a Katalán felépítés ellen játszott, és 6…a5!? lépésével aránylag ismeretlen utakra terelte a küzdelmet, ami racionális döntés egy olyan kiváló teoretikus ellen, mint Postny. Imre döntése remeknek bizonyult, mert világos semmit nem tudott kihozni az állásból, gond nélkül sikerült egalizálni feketével. A zárt pozícióban manőverezés után Imre még kisebb pozíciós előnyre is szert tudott tenni térelőnye révén, de konkrétumot nem sikerült kikaparni, világos jól védekezett, így a győzelmet jelentő döntetlennel több mint elégedettek lehettünk.

Pénteken az alábbi összeállításban kezdünk 15:00-kor lengyel barátaink ellen, akikkel ez alkalommal remélhetőleg nem kell szolidaritást vállalnunk!

Bo. 11

Poland

Rtg 12

Hungary

Rtg 0 : 0
6.1 GM
 Wojtaszek, Radoslaw
 2668 GM
 Erdos, Viktor
 2557
6.2 GM
 Teclaf, Pawel
 2571 GM
 Gledura, Benjamin
 2633
6.3 GM
 Bartel, Mateusz
 2651 GM
 Kozak, Adam
 2578
6.4 GM
 Socko, Bartosz
 2545 GM
 Balog, Imre
 2617

 

Hölgyek 4.forduló:

Bo. 3

Germany

Rtg 12

Hungary

Rtg 2½:1½
2.1 GM
Paehtz, Elisabeth
 2473 GM
Hoang, Thanh Trang 
2393    1 – 0
2.2 WGM
Heinemann, Josefine
 2318 WIM
Gaal, Zsoka
2304    1 – 0
2.3 WGM
Klek, Hanna Marie
 2282 WGM
Papp, Petra
2283   ½ – ½
2.4 WGM
Schneider, Jana
 2265 WIM
Terbe, Julianna
2269    0 – 1

 

Nagymesternőnk a németek frissen nagymesterré avanzsált éljátékosával, Paehtz-el csapott össze, a sötét figurákat vezetve. A jelek szerint még mindig roppant divatos katalánban világos egy érdekes eszmével rukkolt elő, a szokásos d4 lépést visszatartva d3-e4 centrumrobbantással operált, amire éltáblásunk c5 ellenrobbantással reagált. Ez a tolás a legtöbb esetben sötétnek kiegyenlítést nyújt, sajnos jelen parti kivételnek bizonyult, mert világos centrum-gyalogjának megindulása szétzilálta sötét tisztjeit, valószínűsíthetően alulbecsültük a kezdeményezést, nem alaptalanul, hiszen sötét tisztjei egyébként harmonikusan helyezkedtek el, de a konkrétumok fehér mellett szóltak. A taktikai adok-kapokból fonalasan tiszt előnnyel jött ki az elsőhúzó, gyakorlatilag ellenjáték nélküli, reménytelen állásba került játékosunk, és hamar fel kellett adnia a küzdelmet.

A második táblán Zsóka az e3-as Nimzónak szavazott bizalmat, de ellenfele jól ismerte a változat finomságait, így kiegyenlített. Egy taktikai trükkel tehermentesíteni tudta állását, és betörő bástyája veszélyt jelzett a még mindig egyenlő állásban. Tehetségünk próbált lépésismétlésbe menekülni, de Heinemann megérezte a lehetőségét, és gyalogot tudott nyerni. A gyors bástyacsere után 4 a 3 elleni gyalogtöbblet keletkezett huszárokkal, ami elsőre könnyen tartható végjátéknak tűnik, mindaddig amíg nem mélyed el az ember a hasonló végjátékokban. A gyakorlat azt mutatja, hogy a csökkent anyag ellenére az előnyben lévő félnek komoly nyerőesélyei lehetnek, ez a fajta végjáték rettenetesen trükkös és nehezen tartható, kevés a mankó amire támaszkodhat a védekező fél, nincsenek olyan ismert védekezési sémák mint egy hasonló bástyavégjáték esetén. Sajnos Zsóka is áldozatul esett ennek, egy óvatlan lépéssel kizárta a huszárját, ami után nem volt visszaút, mert a lovak cseréje vesztett gyalogvégjátékot jelentett, huszár nélkül viszont az állás automatikus nyert volt sötétnek, így világosnak kapitulálnia kellett.

Petra a Caro-Kann védelemnek szavazott ezúton bizalmat, ami jó választásnak tűnt, mert világos passzívan reagált, és nem tudott előnyt felmutatni. A változatra tipikus lépések megjelenése után sötét b5-el kezdeményezni próbált, amit jól reagált le világos, majd fehér lova besasszézott d6-ra, ahol támaszpontot tudott kiépíteni. Női nagymesterünk úgy érezte, hogy elegendő ellenjátéka lesz, ezért beáldozta a minőséget a világos csatalóért. Az időzavarig kiegyensúlyozott mederben folyt a parti, világos próbálta anyagi előnyét érvényesíteni, viszont sötét d5 huszárja stabilan tartotta az állást. Az időkontroll megtétele után világosnak jobbak voltak az esélyei, de a csapatgyőzelmet jelentő praktikus döntést hozott a német játékosnő, és visszaáldozásával azonnal kikényszerítette a döntetlent.

A csapat egyetlen győzelmét ezúttal Terbe Juli szállította, aki a parti elejétől agresszívan és erősen játszott. A vezércsel Bécsi változatában gyalogot áldozott, ami ismert főváltozat manapság, majd egy kissé kellemesebb állásban találta magát, ahol adottak voltak sötét gyengeségei. Remek technikával és manőverezésről fokozta lépésről lépésre előnyét, majd sötét óvatlan húzása után sikerült egy gyalogot nyerni egy taktikai lehetőség miatt, ami végzetesnek  bizonyult sötétnek, mert királyállása összeomlott. Julianna minőséget nyert, majd könnyeden érvényesítette a döntő anyagi előnyt.

 

Hölgyek ötödik forduló:

Bo. 12

Hungary

Rtg 1

Georgia

Rtg 1 : 3
4.1 GM
Hoang, Thanh Trang
 2393 GM
Khotenashvili, Bella
 2498    1 – 0
4.2 WGM
Papp, Petra
 2283 GM
Batsiashvili, Nino
 2487    0 – 1
4.3 WIM
Terbe, Julianna
 2269 IM
Arabidze, Meri
 2458    0 – 1
4.4 IM
Lazarne Vajda, Szidonia
 2265 IM
Javakhishvili, Lela
 2440    0 – 1

 

Sajnos ez nem a mi napunk volt.

Vezérevezősünk feledtette a keddi vereséget, és a grúzok éltáblását sikerült egy kifejezetten szép partiban legyőznie. A neo-Grünfeld változatban sötét nem a megszokott c5-ös robbantó tervet alkalmazta, hanem zárt katalánhoz hasonló felépítést választott, ami passzolt Hoang stílusához. Sötét habár teret nyert a vezérszárnyon, világos folyamatosan nyomás alatt tudta tartani a különböző fenyegetésekkel, majd 22.Fa5! után kezdte a kezdeményezést is átvenni. Egyszerűsítések után úgy tűnt hogy az állás a békekötés felé konvergál, azonban sötét túlzott agressziója a végjátékban, valamint a tény, hogy éltáblásunk végjátéktechnikája közismerten príma, a mérleg nyelvét világos felé billentette. Sötét pontatlanságát kihasználva Hoang egykapu végjátékra bonyolított le, ahol aztán nem adott kegyelmet, és pompás technikával hozta haza a teljes egységet!

A második táblán Papp Petra kapott lehetőséget Batsiashvili ellen, aki jegyzett nagymester, így itt sem számíthattunk könnyű partira. Petra 3…h6!? lépéssel próbálta kizökkenteni ellenfelét, amivel Carlsen is próbálkozott már, többször sikeresen. A pozíció kölcsönös finomkodások és „szamárfülek” kihajtása után az elhárított vezércsel fővarijába transzponált, ami inkább fehér számára tűnt előnyösnek a plusz lépéseket tekintve. Petra a királyszárnyon kezdeményezett, világos pedig próbálta kihasználni támaszpontjait, valamint a c-vonalat. A 20.lépés környékén válogatottunk egy látványos, de lyukas kombinációt kezdeményezett, amit a grúz klasszis sajnos szépen kihasznált, és ellen-kombinációval anyagi előnybe került. A gyalog hátrányos vezér-bástya végjátékban már nehéz volt praktikus sanszot találni, a vezércsere után világos tűpontosan élt lehetőségével, és nyerte meg a partit.

Az eddig veretlen Lázárné Vajda Szidónia nemzetközi mesterünk stabil felépítést választott a d4-nélküli Katalán ellen. A parti kiegyensúlyozott mederben folyt, nehéz megmondani mi csúszott félre, talán a 21.lépés környékén dupla bástyacserével lehetett volna a nyomástól megszabadulni, Szidi azonban vélhetőleg alábecsülte világos d-szabadgyalogjának potenciális erejét, ami végzetesnek bizonyult, és az anyagilag teljesen egyenlő állásban gyakorlatilag fonalasan vesztő végjátékba torkolltunk. Javakhisvili közel hibátlanul játszva fokozta előnyét, a védett d6 szabadgyalog pedig garancia volt arra, hogy ne hibázzon a szívósan védekező mesternőnk  ellen.

A negyedik táblán Terbe Julianna a láthatóan népszerű Katalánnak szavazott bizalmat, és korai térnyerésre fókuszált a vezérszárnyon. Sajnos sötét pontosan reagált, és időben robbantott, amivel elszálltak az előnyt kiépítésére tett erőfeszítéseink. Az egyébként más állásban tipikus e4-e5, majd He4 manőver, amire Juli játszott, látszólag erősnek tűnt, azonban a háttérország nem volt elég stabil ehhez a manőverhez, amit a grúz versenyző kiválóan kihasznált, és előnybe került egy szép kiskombináció után, ami gyalogvesztés eredményezett. A létrejövő bástya-ellenkező színű futó végjáték tartogathat remi sanszokat, viszont a passzivitás és aránylag sok anyag miatt ez nehézkes volt. Juli egy ideig parádésan védekezett, sokszor közel volt a kiegyenlítés, de a kritikus pillanatokban nem sikerült megtalálni a legjobb esélyt nyújtó lépéseket az időzavar árnyékában. A 60.lépésben egy ravasz csapdát készítettünk elő, ami sajnos visszafelé sült el, sötét szép ellen-kombinációval tudta maga felé fordítani a küzdelmet.

A hatodik fordulóban Szlovénia válogatottja ellen játszunk az alábbi felállásban, remélhetőleg sikerül szomszédaink orra alá borsot törni!

Bo. 18

Slovenia

Rtg 12

Hungary

Rtg 0 : 0
8.1 IM
Unuk, Laura
 2310 GM
Hoang, Thanh Trang
 2393
8.2 WIM
Urh, Zala
 2249 WIM
Gaal, Zsoka
 2304
8.3 WIM
Shpanko, Nadiia
 2177 WIM
Terbe, Julianna
 2269
8.4 WIM
Janzelj, Lara
 2201 IM
Lazarne Vajda, Szidonia
 2265

 

A fordulók partijai az alábbi linken érhetőek el:

https://www.chess.com/events/2023-european-team-chess-championship/games

A fordulókról az MSSZ csatornája élő közvetítéssel jelentkezik az alábbi linken, hétköznapokon 15:00 órától!

https://www.youtube.com/channel/UC_x8CVyltIvR_3o01EYORxw

 

HAJRÁ MAGYAROK!

 

 

 

 

 

 

 

Válogatottjaink meglehetősen izgalmas és hullámzó második és harmadik fordulón vannak túl.

A második fordulóban férfi csapatunk a magasabban rangsorolt, és esélyesként induló Németország válogatottja ellen vette fel a harcot.

Magyarország-Németország:1.5-2.5

Erdős Viktor sötéttel a 2721-es élő pontszámú Keymer Vincenttel játszott, akit Lékó Péter nagymesterünk segített a szuper-nagymesterek mezőnyébe eljuttatni. Viktor stabil felépítést választott ellenfele Katalán megnyitásával szemben, ami úgy tűnt jó stratégiának bizonyult, mert világos nem tudott előnyt felmutatni a nyitás után, sötét centrumgyalogjai megingathatatlanok voltak. Viktornak sikerült szert tenni a kezdeményezésre, azonban vészesen fogyott az ideje, és nem találta meg a kritikus folytatást, ami után lassan elgyengülő gyalogjai láttán minden hidat felégetve próbált áldozatokkal örökös sakkot kiharcolni. Sajnos világosnak elegendő védelmi potenciálja volt az állásban, így el tudott menekülni a királlyal, és döntő anyagai hátrány miatt fel kellett adnia Erdős nagymesternek.

Gledura Benjamin világossal szintén a Katalánnal próbált előnybe kerülni Svane Rasmus (GM 2647) ellen. Egy ritkábbik lépéssel próbálkozott nagymesterünk, Svane viszont pontosan és precízen játszott, így nem sikerült előnyt csiholni, és az ellenkező színű futós állás hamar előrejelezte a parti várható kimenetelét, amely leegyszerűsítések után békekötéssel zárult.

Bánusz Tamás sötéttel a rendkívül masszív Schlechter védelmet választotta Donchenko-val (GM 2664) szemben. Világosnak sikerült egy kis szerkezeti gyengeséget kieszközölnie, viszont Tamás futópárja kellőképpen kompenzált. Leegyszerűsítések után sötét gyalogelőnyre is szert tudott tenni, de a német játékos aktív bástyái folyamatosan veszélyeztették a királyt, így az anyagot vissza kellett adni az állás stabilizálása érdekében. A parti hamarosan döntetlennel zárult.

Balog Imre világossal Kollars Dimitrij ( GM 2642) ellen játszott, aki a Ragozin védelem egyik divatos változatát játszotta, Imre azonban gyorsan és pontosan játszott. A középjátékban sikerült finom manőverezés után célba vennie ellenfele meggyengült királyállását, és fokozatosan átvette a parti irányítását, kezdeményezése úgy tűnt teljes ponttá érik. A német versenyző végül egy ötletes mentő kombinációval örökös sakkba tudott menekülni, így meg kellett elégedni Imrének a döntlennel.

A harmadik fordulóban a férfiak Grúzia csapata ellen kerültek össze.

Magyarország-Grúzia: 2-2

Az első táblán Viktor a grúz éltáblással, Paichadze-vel (GM 2501) csapott össze. Az angolnak induló, d4-nélküli nimzóban 4.g4! lépésével nem rejtette véka alá szándékait, ami úgy tűnt kamatozni fog, mivel sötét túl mohón reagált az agresszív változatra, és kockázatos gyalognyerésbe ment bele, ami után királya középen ragadt, és világos erős centrummal és futó párral fenyegetően kezdeményezett. Viktornak több kecsegtető lehetőség közül kellett választania, de nem találta meg a legpontosabb folytatást, és sötét stabilizálódni tudott, majd kölcsönös időzavarban végül a másodhúzó jelentős előnybe tudott kerülni f-szabadgyalogja miatt. Ekkor úgy tűnt, ez a parti elúszott, azonban éltáblásunk fenyegetéseket tudott generálni, levadászta a gyalogot, majd a még mindig vesztett végjátékban egy brilliáns ötletet talált. Huszárját feláldozta két gyalogért, és sötét teljes tiszt előnye ellenére, vezérrel és gyaloggal a táblán nem tudta kamatoztatni óriási anyagi előnyét a rossz sarokmező miatt, Viktor örökös sakkal, vezércsere-és-gyalogcsere fenyegetésével annyira megzavarta ellenfelét, hogy elméleti döntetlen alakult ki. Tanulmányba illő mentés volt!

Benjamin sötéttel Mchedlishvili (GM 2564) ellen újra stabil felépítést választott, a Katalánnak induló változatban a divatos korai d4-tolással ismert ösvényen haladtak.  A parti végig kiegyenlített mederben folyt, világos a középjátékban kisebb előnyre tett szert vezér-futója erősebbnek tűnt Benji vezér-huszárjánál, azonban nagymesterünk megtalálta a pontos védekező lépéseket, és 3-2 elleni gyalogos vezérvégjátékra tudott leegyszerűsíteni, amit tanárian kitartott.

A harmadik táblán Bánusz Tamás a nagynevű, egykor 2700-as elit játékos, Jobava (GM 2568) ellen vette fel a kesztyűt. A szimmetrikus angolban Jobava nem tagadta meg önmagát, kreatív és agresszív játékkal próbált operálni, Tamás azonban leszerelte a támadást, és komplex középjáték állt elő. Jobava gyalogot áldozott, hogy a világos huszár perifériára szoruljon, de Bánusz nagymester c-szabadgyalogját alulbecsülte, ami akár előnybe is juttathatta volna világost. Bonyodalmak után mindkét félnek egyetleneket kellett megtalálnia az egyensúly megőrzéséhez,  így korrekt döntetlen született.

Kozák Ádám sötéttel Kacharava-val ( GM 2519) szemben a Berlini védelemet választotta, ami stabil álláshoz juttatta. Egy rejtett lépéssel a 20.-lépésben előnyben is kerülhetett volna Ádám. Világos térelőnye később elkezdett kellemetlen lenni, játékosunk átcsoportosítással próbált javítani állásán, de világos fenyegetően aktívvá vált, és sikerült rést ütnie sötét királyállásán is. Szerencsére elkapkodta támadását, és Ádám remek mentő lépések sorozatával el tudta hárítani a veszélyt, ellenkező színű futós bástya-végjátékra tudott egyszerűsíteni, ahol már nem volt nyerési sansz. Bravúros döntetlen!

Csapatunk a negyedik fordulóban Izland ellen veszi fel a harcot.

Hölgyek:

Második forduló:

Magyarország-Bulgária: 2-2

Éltáblásunk, GM Hoang Thanh Trang ellenfele Stefanova Antoaneta (GM 2417), ex-világbajnoknő volt. Világossal Hoang a szokásos módon stabil, de játszható nyitást választott, a Colle rendszerből hamar érdekes bonyodalmak támadtak. Sötét habár megszerezte a futópárt, a fejlődésben alulmaradt, ezt kihasználva világos kezdeményezett. Végül ezt sikerült leszerelni, és a játék kiegyenlített, de lehetőségekkel teli mederben folyt tovább. Az időzavar felé Stefanova túlfeszítette a húrt, nem vette komolyan nagymesterünk d-gyalogját, ami egy figyelmetlen lépés után tényezővé vált, és sötét tiszteket visszavonulóra késztette. Tisztjei koordinálatlanok lettek, és alkalom nyílt ezt azonnal kihasználni, amit játékosunk tűpontosan végrehajtott, és sötétet feladásra kényszerítette!

A második táblán fiatal tehetségünk, WIM Gaál Zsóka sötéttel a Világkupa-döntős Salimova Nurgyul (IM 2412) ellen biztos felépítést választott. A Katalán főváltozatban világos egy meghökkentő cserével meglephette, azonban Zsóka remekül reagált, és aktív védekezéssel jól reagált. A 25.-lépésben Ha8 manővere látványos és korrekt volt egyszerre, Salimova nem talált fogást, lépést ismétlés után kézfogás történt.

A harmadik táblán WGM Papp Petra fehérrel Radeva Viktoria (WGM 2332) francia védelmét próbálta feltörni. Gyors vezércsere után típuslépések következtek, a parti végig kiegyenlítetten telt, így a döntetlen kimenetel borítékolható volt.

A negyedik táblán WIM Terbe Julianna a jól bevált szláv védelmével rukkolt elő Peycheva Gergana-val (WIM 2287) szemben. Egy viszonylag ritka változat alakult ki, ahol Juli kezdeményezett, de világos vissza tudta verni a kibontakozó támadást, és gyalogelőnyre tett szert, amit sötét futópárja valamiképpen kompenzált. Sajnos igazi ellenjátékot azonban nem tudott találni játékosunk, a bolgár játékos pontosan játszva fokozatosan növelte előnyét, és már nem engedte ki keze közül a győzelmet.

Harmadik forduló:

Magyarország-Ukrajna 2.5-1.5

Hoang nagymester újra egy volt női világbajnokkal, Ushenina Annával (GM 2415) nézett farkasszemet, újfent világossal. Ezúttal a London-rendszernek szavazott bizalmat, ami megint csak jó választásnak bizonyult. Habár sötét gond nélkül kiegyenlített, bonyolult állás alakult ki, ahol hamar kiéleződött a szituáció. Ushenina gyalogot áldozott aktivitásért cserébe, ami pontos játék esetén akár kellemetlen is lehetett volna, de így sötétnek kellett bizonyítani áldozata korrektségét. Praktikus szempontból világossal könnyebb volt játszani az állást, fekete királyállása kigyengült, amit játékosunk parádés technikával kihasznált, tisztjeit koordinálva, újra a d-gyalogot előretolva nyerte meg a partit. Bravúr a javából!

Gaál Zsóka sötéttel Buksa Nataliya (IM 2377) ellen a Spanyol megnyitásnak adott bizalmat. A Zajcev-változatban a szokásos manőverezés következett, mindkét fél megpróbálta megtalálni az ideális mezőket és terveket, ami az ukrán nemzetközi mester hölgynek jobban sikerült, és a középjátékban a gyalogszerkezet transzformációból előnyösebben került ki, védett centrumgyalogja veszélyesebbnek tűnt Zsóka vezérszárnyi gyalogjánál. Világos kissé aktívabb könnyűtisztjeivel végül meg tudta bontani a királyszárnyat gyalogrohammal, fokozatosan előnybe kerülve, félelmetes gyalog-phalanxot létrehozva, ami után nem engedte ki kezéből a győzelmet, és hárította Zsóka minden próbálkozását.

Papp Petra a korábbi kétszeres női Európa-bajnok Zhukova (GM 2308) francia védelme ellen vette fel újra a harcot. A betolós rendszerben sötét hozzájutott a sáncoláshoz, de Petra kényelmes állást alakított ki, pici térelőnnyel. A középjáték derekán végül lépésismétlés történt, semelyik fél nem vállalta a bonyodalmakat, amiket előre látni nehéz lett volna.

A csapat győzelmét bebiztosító pontot végül IM Lázárné Vajda Szidónia szállította a negyedik táblán remek játékkal Rakhmangulova (WIM 2324) ellen! Szidi a Caro-Kan védelmet használva kényelmesen kiegyenlített, majd világos pontatlanságát kihasználva stratégiailag fölényes álláshoz jutott a középjátékban. Tapasztalata által nem adott esélyt ellenfelének innen, a világos pontokon uralta a táblát, ellenjátékot nem adva fokozta győzelemig állását.

Gratulálunk a Hölgyeknek, szenzációszámba menő győzelem!

A negyedik fordulóban igazi rangadó, Németország vár ránk.

Hajrá Magyarok!

 

 

Frissítés 11.12.- kapitányi beszámolók, élő közvetítés

Fodor Tamás, a női válogatott szövetségi kapitánya elmondta, hogy egy vihar miatt válogatottjaink utazása hosszabb lett a vártnál, de sikeresen megérkeztek. Az első fordulóban „hozták a kötelezőt”: jó játékkal, 4:0-ra megverték a lányok Finnország csapatát. Ma, a második fordulóban Bulgária válogatottjával, egy fiatal csapat ellen játszanak, amely nagy reményekkel érkezett az EB-re, ugyanakkor a mi lányainknak reális esélye van a győzelemre– fogalmazott a szövetségi kapitány, aki összegzésül hozzátette: „A csapathangulat remek.”

Ács Péter, a férfi válogatott szövetségi kapitánya így tájékoztatott: „A viharos és késéssel járó repülőút ellenére remek hangulatban kezdtük a versenyt, mindenki jól van. Harcos, fordulatoktól sem mentes első fordulót játszottunk, viszont a csapatgyőzelem nem forgott veszélyben. A nyitómérkőzésen még nem pörögtünk teljes fordulatszámon, az időbeosztásra jobban oda kell figyelnünk. Balog Imre és Kozák Ádám győzelemmel debütáltak a válogatottban, Gledura Benjámin a félresikerült megnyitási stratégia után gyakorlatias játékkal és egy szép kombinációval hatalmasat mentett, Erdős Viktor pedig felőrölte ellenfelét az éltáblán, az utolsó pillanatban viszont mégis elengedte áldozatát. A 3-1-es végeredménnyel elégedett vagyok, az első asztalon folytatjuk a papíron éremesélyes Németország ellen. Remek bizonyítási lehetőség a csapatnak, készülünk a délutáni csatára.”

A Magyar Sakk Szövetség nagymesterek, nemzetközi mesterek vezetésével élő közvetítéssel és kommentálással készül kedden, szerdán és pénteken 15 órai kezdettel. Szerdán dr. Flumbort András, az MSSZ alelnöke lesz az előadó. A közvetítés linkjét közzé fogjuk tenni a honlapunkon.

Az eredményeket itt lehet követni. 

11.10.

A Sakkcsapat Európa-bajnokság (ETCC) 2023. november 10-21-e között zajlik Montenegróban, Budva városában.  Az eseményt a Montenegrói Sakk Szövetség (MCF) az Európai Sakk Szövetséggel (ECU) közösen rendezi meg. A résztvevő férfi és női csapatok egyaránt négy + egy tartalék játékosból állnak.

A férfiak mezőnyében 36 országból 38 csapat vesz részt, a magyar válogatott 12. a kezdő rangsorban. A nőknél 32 csapat indul, közöttük 12. a magyar válogatott. Az első forduló november 11-én, az utolsó november 20-án lesz.

Magyarország mindkét mezőnyben képviselteti magát, a válogatottak az alábbi összeállításban fognak játszani:

Férfi csapat:

GM Gledura Benjamin         2633

GM Balog Imre                     2617

GM Bánusz Tamás    2609

GM Erdős Viktor       2557

GM Kozák Ádám       2578

Szövetségi kapitány: GM Ács Péter

 

Női csapat:

GM HoangThanhTrang        2393

WGM Papp Petra      2283

WIM Gaál Zsóka       2304

WIM Terbe Julianna 2269

IM Lázárné Vajda Szidónia  2265

Szövetségi kapitány: GM Fodor Tamás

Az eredményeket itt lehet követni. 

Az indulás előtti napon sajtótájékoztató vettek részt a válogatottak és a szövetségi kapitányok, valamint az MSSZ elnöke és főtitkára a Magyar Sport Házában.

HAJRÁ, MAGYAROK!